Európai uniós intézmények és ügynökségek
Az EFSA rendszeres kapcsolatot tart fenn a kockázatkezelőkkel és az európai uniós élelmiszerbiztonsági rendszer döntéshozóival: Európai Bizottság, Európai Parlament és EU-tagállamok. Ők az EFSA tudományos tanácsának fő felhasználói.
Az EFSA más uniós ügynökségekkel és szervekkel is kapcsolatban áll, amelyek tudományos értékeléseket, kutatásokat és adatgyűjtéseket végeznek az EFSA munkájához kapcsolódó területeken, például kémiai biztonság, mikrobiológiai biztonság, takarmányok, környezet, emberek és állatok egészsége.
Európai uniós intézmények: kockázatkezelők és döntéshozók
Az uniós kockázatkezelők európai politikákat hajtanak végre, és döntéseket hoznak az élelmiszerlánc kockázatainak megelőzéséről és ellenőrzéséről, beleértve a nemzetközi összefüggéseket, például a kereskedelmet is.
- Elfogadják vagy felülvizsgálják az élelmiszer- vagy takarmánybiztonságról szóló európai jogszabályokat, döntenek arról, hogy jóváhagyják-e a szabályozott anyagokat, például a peszticideket és az élelmiszer-adalékanyagokat, vagy új politikákat dolgoznak ki például olyan feltörekvő területeken, mint a klónozás vagy a szintetikus élelmiszerek.
- Az EFSA-nak az uniós kockázatkezelőkkel folytatott párbeszéde biztosítja, hogy tudományos tanácsadása hasznos, időszerű és megbízható tudományos alapot biztosítson az élelmiszerlánc kockázatkezeléséhez, mind normál körülmények között, mind az élelmiszerekkel kapcsolatos veszélyhelyzetek esetén. Tudományos véleményeink és tanácsaink támogatják a kockázatkezelőket, és gyakran közvetlenül beépülnek a konkrét szakpolitikákba és az európai jogszabályokba.
- Az Európai Bizottság kulcsszerepet játszik az uniós szintű kockázatkezelésben, és az EFSA tudományos tanácsadásának fő kérelmezője. Az EFSA kapcsolatot tart a Bizottság Egészségügyi és élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságával (DG SANTE) a kérelmekkel kapcsolatos konkrét követelmények megvitatása, a tudományos munka prioritásként kezelése és a jogszabályban előírt határidők betartásának elősegítése céljából. A DG SANTE képviselteti magát az EFSA igazgatótanácsában, és tisztviselői megfigyelőként rendszeresen részt vesznek a Hatóság tudományos ülésein és az érdekelt felek ülésein.
- Az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és élelmiszerbiztonsági Bizottsága (ENVI bizottság) fontos szerepet játszik az EFSA által lefedett legtöbb élelmiszeripari ágazatra vonatkozó jogszabályokban. A Hatóság ügyvezető igazgatója minden évben tájékoztatja az ENVI bizottságot a Hatóság közelmúltbeli munkájáról és jövőbeli prioritásairól, és válaszol az európai parlamenti képviselők kérdéseire.
- Az EFSA emellett más (mezőgazdasági és vidékfejlesztési, belső piaci és fogyasztóvédelmi, költségvetési ellenőrzési) bizottságok megfelelő üléseire is meghívást kap, hogy a szakterületein belüli tudományos kérdésekben véleményt nyújtson a Parlamentnek.
Európai uniós ügynökségek, tanácsadó és kutatási szervek
Az EFSA és más uniós ügynökségek rendszeresen együttműködnek a közös tudományos eredmények terén, továbbá kölcsönös támogatással vagy tudományos adatok cseréjével segítik egymás munkáját.
- Az EFSA az európai uniós ügynökségek hálózatához tartozik, amely fórumot biztosít a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekkel és az új fejleményekkel kapcsolatos vélemény- és tapasztalatcseréhez.
- Az EFSA tagja az EU tudományos tanácsadási ügynökségi hálózatának (EU-ANSA).
Az EFSA három fő uniós ügynökségi partnerével együttműködési megállapodásokat („Memoranda of Understanding”) kötött:
- Európai Gyógyszerügynökség – a kapcsolódó területeken (pl. állatgyógyászati készítmények) való további együttműködés és a kockázatértékelési megközelítések optimalizálása uniószerte.
- Európai Vegyianyag-ügynökség – az információcsere, az együttműködés és a kölcsönös megértés továbbfejlesztése, munkagyakorlatok kialakítása az élelmiszerbiztonsági vonatkozású anyagokkal kapcsolatban
- Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ – az élelmiszer-biztonsággal, a fertőző betegségekkel, a fertőző betegségek megelőzésével és a veszélyhelyzeti reagálással kapcsolatos együttműködés és a tudományos információk cseréjének javítása.
- Az EFSA egymást követő együttműködési megállapodásokat írt alá az Európai Bizottság belső tudományos szolgálatával, a Közös Kutatóközponttal, hogy megerősítse az együttműködést az élelmiszer- és takarmánybiztonság, az állategészségügy és -jólét, a növényegészségügy és a táplálkozás területén.
- Az EFSA jelenleg az EEA-val való együttműködés lehetőségét vizsgálja a környezeti kockázatértékelés területein.
Az EFSA tudományos információkat oszt meg az Európai Bizottság szabályozási bizottságaival, a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságával, valamint a két nem élelmiszeripari állandó bizottsággal (amelyek a fogyasztói biztonsággal, az egészséggel, a környezettel és a felmerülő kockázatokkal foglalkoznak). A Bizottság iránymutatásokat tett közzé az ilyen típusú tudományos együttműködésről.
Dokumentumok
- Memorandum of Understanding between EFSA and EMA
- Memorandum of Understanding between EFSA and ECHA
- Memorandum of Understanding between EFSA and ECDC
- Collaboration agreement between EFSA and JRC
- Guidelines for sharing scientific data between EU agencies and the Scientific Committees
- Interagency Scientific Cooperation - 2015 Annual Report