Instytucje i agencje UE
EFSA utrzymuje regularne kontakty z podmiotami zarządzającymi ryzykiem i decydentami w ramach systemu bezpieczeństwa żywności w UE: Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE. Są one głównymi podmiotami korzystającymi z doradztwa naukowego EFSA.
EFSA utrzymuje również kontakty z innymi agencjami i organami UE prowadzącymi oceny naukowe i badania oraz gromadzącymi dane w obszarach związanych z pracami EFSA, np. w zakresie bezpieczeństwa chemicznego, bezpieczeństwa mikrobiologicznego, pasz, środowiska, zdrowia ludzi i zwierząt.
Instytucje UE: podmioty zarządzające ryzykiem i decydenci
Podmioty zarządzające ryzykiem w UE opracowują politykę europejską i podejmują decyzje dotyczące zapobiegania zagrożeniom i ich kontroli w całym łańcuchu żywnościowym, w tym w kontekstach międzynarodowych, np. w handlu.
- Przyjmują lub zmieniają europejskie prawodawstwo dotyczące bezpieczeństwa żywności lub pasz, decydują o zatwierdzeniu substancji regulowanych, takich jak pestycydy i dodatki do żywności, lub opracowują nową politykę, na przykład w nowych dziedzinach, takich jak klonowanie lub żywność syntetyczna.
- Dialog EFSA z podmiotami zarządzającymi ryzykiem w UE gwarantuje, by zapewniane przez niego doradztwo naukowe było przydatne, terminowe i stanowiło solidną podstawę naukową do zarządzania ryzykiem w łańcuchu żywnościowym, zarówno w normalnych okolicznościach, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych związanych z żywnością. Nasze opinie i doradztwo naukowe stanowią wsparcie dla podmiotów zarządzających ryzykiem i często są bezpośrednio wykorzystywane w konkretnych politykach i prawie europejskim.
- Komisja Europejska odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu ryzykiem na szczeblu UE i jest głównym podmiotem zwracającym się o doradztwo naukowe EFSA. EFSA współpracuje z Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji w kontekście omawiania konkretnych wymogów wniosków, ustalania priorytetów prac naukowych i przyczyniania się do przestrzegania terminów określonych w przepisach. DG SANTE jest reprezentowana w zarządzie EFSA, a jej urzędnicy regularnie uczestniczą w spotkaniach naukowych i spotkaniach zainteresowanych stron EFSA w charakterze obserwatorów.
- Działająca w strukturach Parlamentu Europejskiego Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (komisja ENVI) odgrywa ważną rolę w prawodawstwie związanym z większością obszarów sektora spożywczego objętych zakresem działania EFSA. Co roku dyrektor wykonawczy Urzędu informuje komisję ENVI o ostatnich pracach Urzędu i przyszłych priorytetach oraz odpowiada na pytania posłów do Parlamentu Europejskiego.
- EFSA zaprasza się również na odpowiednie posiedzenia innych komisji (rolnictwa i rozwoju wsi, rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, kontroli budżetowej) w celu przedstawienia Parlamentowi informacji na temat kwestii naukowych w dziedzinach, w których EFSA posiada wiedzę specjalistyczną.
Agencje UE, organy doradcze i badawcze
EFSA i inne agencje UE regularnie współpracują nad wspólnymi wynikami naukowymi i udzielają sobie wzajemnie pomocy lub wymieniają się danymi naukowymi, aby wzajemnie wspierać swoje prace.
- EFSA należy do sieci agencji UE, która stanowi forum wymiany poglądów i doświadczeń w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz w zakresie nowych osiągnięć.
- EFSA jest członkiem sieci agencji UE ds. doradztwa naukowego (EU-ANSA).
EFSA zawarł umowy o współpracy („protokoły ustaleń”) ze swoimi trzema głównymi partnerami będącymi agencjami UE:
- Europejską Agencją Leków – w celu dalszej współpracy w powiązanych obszarach (np. weterynaryjnych produktów leczniczych) i optymalizacji podejść do oceny ryzyka w całej UE;
- Europejską Agencją Chemikaliów – w celu dalszego rozwoju wymiany informacji, współpracy i wzajemnego zrozumienia oraz ustanowienia praktyk roboczych w odniesieniu do substancji mających związek z bezpieczeństwem żywności;
- Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – w celu zacieśnienia współpracy i wymiany informacji naukowych na temat bezpieczeństwa żywności, chorób zakaźnych, zapobiegania chorobom zakaźnym i reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- EFSA podpisał kolejne umowy o współpracy z wewnętrzną służbą naukową Komisji Europejskiej, Wspólnym Centrum Badawczym, w celu wzmocnienia współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i żywienia.
- EFSA bada obecnie możliwości współpracy z EEA w obszarach oceny ryzyka dla środowiska naturalnego.
EFSA dzieli się informacjami naukowymi z komitetami regulacyjnymi Komisji Europejskiej, zarówno ze Stałym Komitetem ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, jak i z dwoma stałymi komitetami ds. kwestii niezwiązanych z żywnością (ds. bezpieczeństwa konsumentów i ds. zagrożeń dla zdrowia i środowiska oraz pojawiających się zagrożeń). Komisja opublikowała wytyczne dotyczące tego rodzaju współpracy naukowej.
Dokumenty
- Memorandum of Understanding between EFSA and EMA
- Memorandum of Understanding between EFSA and ECHA
- Memorandum of Understanding between EFSA and ECDC
- Collaboration agreement between EFSA and JRC
- Guidelines for sharing scientific data between EU agencies and the Scientific Committees
- Interagency Scientific Cooperation - 2015 Annual Report