Skip to main content

Slovarček

Ta večjezični slovarček vsebuje lahko razumljive opredelitve glavnih znanstvenih izrazov, ki se uporabljajo na tem spletišču na področju ocene tveganja. Izrazi in njihove opredelitve so v našem komunikacijskem gradivu navedeni kot pojavne opombe, ki javnosti brez strokovnega znanja pojasnjujejo koncepte.
Povsod je uporabljen standardni angleški zapis. Kratice so zapisane z velikimi črkami. Izrazi so navedeni z majhnimi črkami. Vnosi so prevedeni v vseh 24 uradnih jezikov EU.
Slovarček je živ dokument, ki se redno posodablja. Ustrezni manjkajoči izrazi se lahko predlagajo z uporabo spletnega obrazca Zastavi vprašanje.

Izjava o omejitvi odgovornosti: Opredelitve pojmov v slovarčku so namenjene izključno temu, da uporabnikom tega spletišča pomagajo razumeti znanstveno terminologijo. Opredelitve pojmov se lahko razlikujejo od opredelitev v zakonodaji Evropske unije in v publikaciji EFSA Journal.

A


Sprejemljivi dnevni vnos (acceptable daily intake – ADI) je ocena količine snovi v hrani ali pitni vodi, ki se v življenju lahko zaužije dnevno, ne da bi to pomenilo znatno tveganje za zdravje. Običajno je izražena v miligramih snovi na kilogram telesne mase in se uporablja za kemične snovi, kot so aditivi za živila, ostanki pesticidov in zdravila za uporabo v veterinarski medicini.

Snov, ki se namenoma dodaja hrani ali pijači zaradi koristnih tehnoloških razlogov (npr. za podaljšanje obstojnosti, okus, barvo ali določeno teksturo). Aditivi za živila se običajno ne uživajo neposredno in ne uporabljajo kot običajne sestavine v hrani.

Kratica za "absorption, distribution, metabolism and excretion" (absorpcija, porazdelitev, metabolizem in izločanje). To so štirje ključni procesi, ki izražajo, kako zdravila in kemikalije vstopijo v telo, kaj se z njimi v telesu zgodi in kako se izločijo.

Ustrezen vnos (adequate intake – AI) je prehransko priporočilo, ki se uporablja, kadar ni dovolj podatkov za izračun povprečne zahteve. AI je povprečna količina hranil, ki jo dnevno zaužije tipična zdrava populacija in za katero se domneva, da ustreza potrebam populacije.

Snov z negativnim učinkom na škodljive organizme, kot so škodljivci ali bolezni, ki prizadenejo rastline.

Enkratna ali zelo kratkotrajna izpostavljenost snovi, ki običajno traja manj kot 24 ur.

Običajno neškodljiva snov, kot je sestavina živila, ki pri dovzetni osebi povzroči (takojšnjo) alergijsko reakcijo.

Sposobnost izzvati neobičajen imunski odziv, ki povzroči alergijsko reakcijo pri človeku.

Metoda, ki se lahko uporablja v raziskavah, da se tradicionalno testiranje na živalih nadomesti z neinvazivnimi metodami ali nadomestki. Glej tudi pojem „zamenjava, zmanjšanje in izboljšanje“.

Gradnik, iz katerega so sestavljene beljakovine. Človeško telo lahko proizvaja nekatere aminokisline, druge pa je mogoče pridobiti le s prehrano.

Metoda za opredelitev virov negotovosti pri izračunu ocene tveganja ter oceno njihove velikosti in smeri, da se lahko upoštevajo napake.

Metoda za tehtanje verjetnih tveganj (v smislu pojavnosti in resnosti), povezanih z izpostavljenostjo neki snovi, glede na verjetne koristi.

Sistem za ugotavljanje, oceno in obvladovanje tveganj v zvezi z varnostjo hrane. Nosilci živilske dejavnosti ga izvajajo za zagotavljanje varne proizvodnje, shranjevanja in prevoza živil.

Kemikalija, ki na splošno ne vsebuje ogljika, na primer voda, kisik, natrijev klorid.

Snov, ki je antagonistična, deluje v nasprotju z drugo snovjo in izniči njen učinek, na primer hormon, ki v telesu ob sprostitvi preprečuje delovanje drugega hormona.

Povprečna zahteva (average requirement – AR) je vsebnost hranila v prehrani, ki ustreza dnevnim potrebam polovice ljudi v tipični zdravi populaciji.

Sestavina, ki se doda živilom za spremembo okusa ali vonja.