Megbízható tudomány
A függetlenség az EFSA kulcsfontosságú értékeinek egyike. Stratégiájával összhangban a Hatóság elkötelezett amellett, hogy megvédje szakértői, munkatársai, módszerei és adatai függetlenségét minden indokolatlan külső befolyástól, és gondoskodjon az ennek eléréséhez szükséges mechanizmusokról.
A Hatóság a tudományos munkája függetlenségének megőrzése és az összeférhetetlenség elkerülése érdekében határozott intézkedések és munkamódszerek együttesét alkalmazza. Ezeket az EFSA függetlenségi politikája – amelyet 2017 júniusában vizsgáltak felül – összegzi és fejti ki. A politikát a versengő érdekek kezeléséről szóló határozatban megállapított szabályok hajtják végre.
Helyes kockázatértékelési gyakorlatok
Az EFSA a helyes kockázatértékelési gyakorlatok átfogó csoportját dolgozta ki tudományos bizottsága és tudományos testületei munkájának irányítása céljából. Tevékenysége maximális átláthatóságának biztosítása érdekében az EFSA tudományos bizottsága számos ajánlást fogadott el a kockázatértékelés átláthatóságára vonatkozóan. Bővebb információ itt.
A tudományos bizottság és a tudományos testületek által elfogadott valamennyi végleges tudományos szakvélemény olyan kollektív tanácskozás és döntés eredménye, amelyben minden tagnak egyenlő beleszólása van. A testület döntéseit egyetlen szakértő sem tudja jogtalanul befolyásolni.
Tudományos eltérés
A tudományos szakvéleményekkel kapcsolatos munka megkezdése előtt az EFSA számos intézkedést tesz annak biztosítására, hogy ne ismételje meg a más hasonló testületek által végzett munkát. Különösen a tervezett kockázatértékelési tevékenységekről cserél információkat a tagállami képviselőkből álló tanácsadó fórumával az EFSA OpenEFSA portálján és a tagállamok által tervezett kockázatértékelési tevékenységek adatbázisán keresztül.
Az EFSA arra is nagy hangsúlyt helyez, hogy a lehető leghamarabb azonosítsa a véleményei és a tagállamok vagy más nemzeti/regionális/nemzetközi testületek által végzett munka közötti esetleges tudományos eltéréseket. Ilyen eltérések megállapítása esetén az EFSA eljárást vezet be a vitás kérdések tisztázására és/vagy megoldására. Ezt az EFSA alapító rendeletének 30. cikke és a tanácsadó fórum által kiadott jó gyakorlatokra vonatkozó iránymutatások körvonalazzák. 2006 és 2018 között 13 potenciális eltérést észleltek és kezeltek.
Tudományos szakértők kiválasztása
A tudományos bizottság, a tudományos testületek és azok munkacsoportjainak tagjait, valamint az EFSA munkájában részt vevő egyéb külső szakértőket tudományos szakértelmük és szakterületük alapján választják ki objektív és átlátható kritériumok alapján. A kiválasztási eljárás során a kérelmezők által bejelentett érdekeltségeket az összeférhetetlenség megelőzése érdekében megvizsgálják (lásd alább).
A versengő érdekek kezelése
Az EFSA szisztematikusan átvilágítja az érdekeltségi nyilatkozatban (DoI) szereplő, szakértő által szolgáltatott információkat, és felméri, hogy a bejelentett érdekeltség összeférhetetlennek minősül-e. Az ADoI átvilágítási folyamatot az EFSA jogi és biztosítási szolgálatai koordinálják és hitelesítik.
2017 júniusában az EFSA igazgatótanácsa új függetlenségi politikát fogadott el, amely számos további biztosítékkal erősíti a korábbi megközelítést. A felülvizsgált politika most a következőket tartalmazza:
- Az összeférhetetlenség fogalmának új meghatározása, amely megteremti az összhangot az EFSA és az Európai Bizottság által a szakértői bizottságok tekintetében elfogadott legutóbbi szabályok között.
- A várakozási időszakra vonatkozó átfogó szabályok: a külső szakértőknek automatikusan megtiltják az EFSA tudományos testületeihez vagy munkacsoportjaihoz való csatlakozást, ha az előző két évben az EFSA hatáskörébe tartozó területeken tevékenykedő szervezetekben dolgoztak, tanácsadóként tevékenykedtek vagy tudományos tanáccsal látták el ezeket a szervezeteket. A várakozási időszakok azokra a szakértőkre is vonatkoznak, akik ilyen szervezetektől kaptak kutatási támogatást (a kutatás teljes finanszírozásának 25%-át meghaladó mértékben).
- Követelmény, hogy a szakértők nyilatkozzanak minden olyan szervezettől, testülettől vagy vállalattól kapott éves keresetük arányáról, amelynek tevékenysége az EFSA munkaterületéhez tartozik. Ezt az információ a DoI-értékelés részeként lesz közzétéve és felhasználva.
- Az EFSA „intézményi ösztöndíjasai” listájának közzététele (például nemzeti és nemzetközi hatóságok, egyetemek vagy kutatóintézetek).
- A szakértői értékelési üléseken részt vevő tagállami szakértőkre ugyanazok a vizsgálati és átláthatósági intézkedések vonatkoznak, mint a testületi szakértőkre.
Az EFSA szabályokat is kidolgozott az új politika végrehajtására. Az EFSA 2018. július 1-jétől megkezdte a versengő érdekek kezeléséről szóló határozatában meghatározott új végrehajtási szabályok végrehajtását. Az új szabályok felváltják az EFSA által 2018. június 30-ig a DoI-k kiszűrésére alkalmazott kritériumokat, amelyeket az érdekeltségi nyilatkozatokra vonatkozó szabályok határoztak meg 2014-ben.
Az „élelmiszeriparban” foglalkoztatott vagy az élelmiszeripari vállalkozók pénzügyi befektetéseit birtokló személyekre vonatkozó feltétel nélküli korlátozások mellett a DoI értékelése figyelembe veszi a szakértő által a szóban forgó csoport megbízásával kapcsolatban bejelentett érdekeltségeket. Az egyes tevékenységekre vonatkozó átvilágítási kritériumokat az EFSA versengő érdekek kezeléséről szóló határozatának melléklete átláthatóan rögzíti.
Az egyes DoI-k átvilágításának eredménye alapján az EFSA eldönti, hogy az adott személy részt vehet-e az adott tudományos csoportban, és ha igen, milyen szerepet tölthet be (például tudományos testület vagy munkacsoport elnökeként/alelnökeként vagy tagjaként).
A bejelentett érdekeltségek ezen rendszeres átvilágításán túlmenően az EFSA évente kétszer rendszeres felülvizsgálatnak veti alá a vizsgált DoI-k reprezentatív mintáját, hogy figyelemmel kísérje a teljességet és az EFSA szabályaival való koherenciát.
Ha egy szakértőről kiderül, hogy kihagyott olyan releváns információkat, amelyek lehetővé tették volna egy CoI azonosítását, az EFSA „szabálysértési” eljárást indíthat el, amely egy vagy több intézkedés elfogadását eredményezheti az érintett szakértővel szemben. Intézkedés alkalmazása esetén az EFSA felülvizsgálja azt a tudományos eredményt, amelyhez a szakértő hozzájárult annak tisztázására, hogy a szakértő befolyásolta-e az eredményt, és ha igen, milyen mértékben.
E folyamatok eredményeiről jelentést kell tenni az igazgatótanácsnak, és 2019-től az EFSA nyilvánosan elérhetővé teszi a függetlenséggel kapcsolatos tevékenységekről szóló éves jelentést:
Érdekeltségi nyilatkozatok
A tudományos bizottság, a tudományos testületek és a munkacsoportok minden szakértőjének kötelezettségvállalási nyilatkozatot kell aláírnia, beleértve a független cselekvésre vonatkozó kötelezettségvállalást, és éves érdekeltségi nyilatkozatot (ADoI) kell benyújtania minden olyan EFSA-csoporthoz, amelynek tagja.
A szakértőknek az érintett tudományos csoporthoz való csatlakozás előtt ADoI-t kell benyújtaniuk, amelyet évente legalább egyszer frissíteniük kell, amint új érdekeltség merül fel, vagy egy korábban bejelentett érdekeltség módosul.
Az ADoI a jelenlegi és az elmúlt öt évben végzett tevékenységek részleteit tartalmazza a következő kategóriákban:
- Pénzügyi befektetések.
- Vezetői szerepkör.
- Foglalkoztatás.
- Alkalmi tanácsadás.
- Tudományos tanácsadó szervezetben való tagság.
- Kutatásfinanszírozás.
- Szellemi tulajdonhoz fűződő jogok.
- Egyéb tagság vagy hovatartozás.
- Egyéb releváns érdekeltségek.
A szakértőknek további érdekeltségeikről szóban is nyilatkozniuk kell minden olyan ülés elején, amelyen részt vesznek. Ha az érdekeltséget szóban bejelentették, az EFSA munkatársai azt átvilágítják, és ha azonosítanak egy CoI-t, megakadályozzák, hogy a szakértő részt vegyen a vitában. Az egyes ülések jegyzőkönyvei beszámolnak a szóban tett DoI-król, valamint az átvilágítás vagy az azonosított CoI előfordulásának megelőzésére tett intézkedés eredményéről, és dokumentálják is ezeket.
Az EFSA alkalmazottai
Az EFSA személyzete a közérdeket szolgálja, és az EU személyzeti szabályzata értelmében számos kötelezettség terheli, amelyek az EU intézményei, testületei vagy ügynökségei által alkalmazott összes köztisztviselőre vonatkoznak, ideértve a pártatlan, feddhetetlen fellépést, az összeférhetetlenség elkerülését és adott esetben annak mielőbbi bejelentését. Az EFSA rendszeres figyelemfelkeltő üléseket szervez a személyzet számára, hogy elősegítse a részrehajlást nem tűrő belső kultúrát.
Az EFSA megköveteli a megüresedett munkatársi pozícióira jelentkezőktől, valamint ügynökeitől és tisztviselőitől, hogy töltsenek ki egy ADoI-t, amelyet a felvétel előtt átvilágítanak, és biztosítja, hogy a személyzet tagjait ne rendeljék hozzá olyan projektekhez, amelyeknél összeférhetetlenséget állapítottak meg. Az EFSA proaktív módon, online közzéteszi a felső vezetés ADoI-jait, még akkor is, ha erre nincs jogszabályi előírás.
Beszerzés és vissza nem térítendő támogatás odaítélésére vonatkozó eljárás
Az EFSA tudományos tevékenységeire vonatkozó közbeszerzési eljárások minden jogi vagy természetes személytől megkövetelik az érdekeltségi nyilatkozat benyújtását.
Ezen túlmenően az EFSA megköveteli az ajánlattevőtől vagy a támogatás kérelmezőitől, hogy a csapat minden olyan tagjára vonatkozóan nyújtsanak be DoI-t, akiknek hozzá kell járulniuk a projekthez.
Ebben az összefüggésben az EFSA átvilágítja a benyújtott DoI-kat, és felméri, hogy a bejelentett érdekeltség ütközik-e a versengő érdekek kezeléséről szóló határozat 2. mellékletében meghatározott objektív és átlátható kritériumok szerint. Ha azonosítják a CoI-kat, és az ajánlattevő vagy a vissza nem térítendő támogatás odaítélésére vonatkozó eljárás résztvevője nem tudja megakadályozni az összeférhetetlenség kialakulását, vagy megfelelő alternatív szakértőt javasolni, ez az érintett ajánlattevő vagy résztvevő kizárásához vezet.
Dokumentumok
- EFSA’s Policy on Independence (2017)
- Decision of the Executive Director on Competing Interest Management
- Rules on selection, appointment and operations of the Scientific Committee, Scientific Panels and of their Working Groups
- Deloitte 2017 ex post evaluation on EFSA’s policy on independence and scientific decision making processes