Nemzetközi
Az élelmiszerbiztonsági problémák gyakran globális problémák. A nemzetközi kereskedelem, az utazás, a migráció és még az éghajlatváltozás is hatással lehet az élelmiszerbiztonsági szabályozásra – helyi, nemzeti és regionális szinten egyaránt.
Az EFSA szoros munkakapcsolatot alakított ki a világ különböző részein működő élelmiszerügyi hatóságokkal és nemzetközi szervezetekkel.
Nemzetközi szervezetek
Az EFSA az Egyesült Nemzetek Codex Alimentariushoz kapcsolódó tevékenységeihez nyújtott tudományos és műszaki tanácsadással támogatja az Európai Uniót nemzetközi kötelezettségvállalásaiban.
- Ez magában foglalja az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői bizottságaival, valamint az EU-n kívüli harmadik országokkal való kapcsolattartást.
- Amikor az Európai Bizottság a támogatásunkat kéri, az EFSA szakértői részt vesznek a Codex Alimentarius Főbizottság által szervezett üléseken. Ez a közös CEN/WHO élelmiszerszabvány-program keretében létrehozott testület, amelynek célja az élelmiszerekkel kapcsolatos előírások, iránymutatások, eljárási szabályzatok és a kapcsolódó szövegek kidolgozása. Az EFSA számos releváns ülésen, például a kockázatelemzés elvei és a biotechnológia témájában tartott ülésen is részt vett.
- A tudományos tanácsadásért vagy a nemzetközi szabványok megállapításáért felelős nemzetközi szervezetekkel is együttműködünk. E szervezetek közé tartozik a FAO, a WHO, a Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény, az Európai és Földközi-tengeri Növényvédelmi Szervezet, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet és az Állategészségügyi Világszervezet.
Harmadik országok
Az EFSA továbbra is világszerte kapcsolatokat épít ki partnereivel.
- Időnként ez a kockázatértékelési megbízással rendelkező szabályozó hatóságokkal kötött formális megállapodásokon keresztül történik, például Ausztráliában, Kanadában, Japánban, Új-Zélandon és az Egyesült Államokban.
- A számos más országban (beleértve Brazíliát, Chilét, Kínát, Hongkongot, Koreát, Malajziát, Szingapúrt, Thaiföldet és Tajvant) működő partnerekkel folytatott együttműködés az élelmiszerbiztonsági kockázatértékeléssel kapcsolatos tapasztalatok, munkaprogramok és nézetek cseréje révén növekszik.
EU-bővítés
Az EU-hoz való csatlakozás előtt a csatlakozni kívánó országnak meg kell felelnie bizonyos követelményeknek. Az élelmiszerbiztonsági kérdések fontos szerepet játszanak az EU-tagságról szóló csatlakozási tárgyalásokon.
- Az EFSA 2005 óta működik együtt az EU tagjelölt vagy potenciális tagjelölt országaival. A jelenlegi tagjelölt országok a következők: Montenegró, Észak-macedón Köztársaság, Szerbia, Törökország és Albánia. Bosznia-Hercegovina és Koszovó* potenciális tagjelölt státusszal rendelkezik.
- Az EFSA és ezen országok élelmiszerbiztonsági hatóságai között kiterjedt kapcsolat áll fenn az EFSA előcsatlakozási programjai keretében, amelyeket az Előcsatlakozási Támogatási Eszközből (IPA) finanszíroznak. A programok célja, hogy növeljék a nemzeti hatóságok felkészültségét az EFSA-val mint az EU teljes jogú tagjával való esetleges jövőbeni együttműködés céljából.
* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.
Dokumentumok
- Az EFSA előcsatlakozási programja keretében végrehajtott tevékenységek, 2017–2019
- Az EFSA előcsatlakozási programja keretében végrehajtott tevékenységek, 2015–2017
- Előcsatlakozási Támogatási Eszköz
- Az EFSA előcsatlakozási programja keretében végrehajtott tevékenységek, 2011–2014
- Az előcsatlakozási programhoz kapcsolódó jelentések
- A tagjelölt országok profiljai
- Potenciális tagjelölt országok
Uniós szomszédság
Az élelmiszer-biztonság az EU európai szomszédságpolitikájának (ENP) fontos eleme. Az EU az ENP-n keresztül együttműködik déli és keleti szomszédaival annak érdekében, hogy a lehető legszorosabb politikai társulás és a lehető legnagyobb fokú gazdasági integráció valósuljon meg.
- A szomszédos országok tájékozottsága a fogyasztók biztonságával és az élelmiszerválságokra adott válaszlépésekkel kapcsolatos uniós szabályozásokkal és eljárásokkal, valamint az élelmiszerek/takarmányok szabad áramlásával kapcsolatban kulcsfontosságú a fogyasztók védelme és a regionális kereskedelem előmozdítása szempontjából. Információt kérnek az EFSA-ról, a kockázatértékelésről és a kockázatok közléséről, valamint az európai élelmiszerbiztonsági rendszerről, hogy a lehető legnagyobb mértékben összehangolhassák rendszereiket az európai rendszerekkel.
- Az EFSA 2014 februárjában kezdett együttműködni az EU szomszédos országaival az Európai Szomszédsági és Partnerségi Támogatási Eszközből (ENPI) finanszírozott programon keresztül. A program keretében az EFSA aktívan törekszik arra, hogy a következő országokat minél nagyobb mértékben integrálja tevékenységébe: Algéria, Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Egyiptom, Grúzia, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Moldova, Marokkó, Palesztina**, Tunézia és Ukrajna.
** Ez a megnevezés nem értelmezhető a palesztin állam elismeréseként, és nem érinti az egyes tagállamok e kérdésre vonatkozó álláspontjait.