Skip to main content

Mezinárodní záležitosti

Otázky bezpečnosti potravin jsou často globálními otázkami. Mezinárodní obchod, cestování, migrace, či dokonce změna klimatu mohou mít dopad na regulaci bezpečnosti potravin na místní, vnitrostátní a regionální úrovni.

Úřad EFSA navázal úzké pracovní kontakty s potravinářskými agenturami v různých částech světa a s mezinárodními organizacemi.

Mezinárodní organizace

Úřad EFSA podporuje Evropskou unii v jejích mezinárodních závazcích tím, že poskytuje vědecké a technické poradenství pro činnosti související s normami Codex Alimentarius Organizace spojených národů.

Třetí země

Úřad EFSA pokračuje v budování vztahů se svými protějšky ve světě.

  • Někdy se tak děje prostřednictvím formálních dohod s regulačními agenturami, které mají mandát k posuzování rizik, jako například v Austrálii, Kanadě, Japonsku, na Novém Zélandu a v USA.
  • Spolupráce s protějšky z mnoha dalších zemí (včetně Brazílie, Chile, Číny, Hongkongu, Koreje, Malajsie, Singapuru, Thajska a Tchaj-wanu) se rozvíjí výměnou zkušeností, pracovních programů a názorů v oblasti hodnocení rizik pro bezpečnost potravin.

Rozšíření EU

Před vstupem do EU musí žadatelský stát splnit určité požadavky. Otázky bezpečnosti potravin hrají při přístupových jednáních důležitou úlohu.

  • Úřad EFSA spolupracuje se zeměmi procesu rozšíření EU od roku 2005. V současné době jsou kandidátskými zeměmi: Černá Hora, Republika Severní Makedonie, Srbsko, Turecko a Albánie. Bosna a Hercegovina a Kosovo* mají status potenciálních kandidátů.
  • Mezi úřadem EFSA a orgány pro bezpečnost potravin v těchto zemích existují rozsáhlé kontakty v rámci předvstupních programů úřadu EFSA financovaných z nástroje předvstupní pomoci (NPP). Programy se zaměřují na zvýšení připravenosti vnitrostátních orgánů na jejich možnou budoucí spolupráci s úřadem EFSA jako plnoprávných členů EU.

* Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244 a stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Dokumenty

Sousedství EU

Bezpečnost potravin je důležitým prvkem evropské politiky sousedství (EPS) EU. EU spolupracuje se svými jižními a východními sousedy prostřednictvím EPS s cílem dosáhnout co nejužšího politického přidružení a co největší míry hospodářské integrace.

  • Informovanost sousedních zemí o předpisech a postupech EU týkajících se bezpečnosti spotřebitelů, včetně reakce na potravinové krize, a volného pohybu potravin/krmiv má zásadní význam pro ochranu spotřebitelů a zároveň pro podporu regionálního obchodu. Vyžadují informace o úřadu EFSA, hodnocení a sdělování rizik a o evropském systému bezpečnosti potravin, aby své systémy co nejvíce sladily s evropskými systémy.
  • Úřad EFSA zahájil spolupráci se sousedními zeměmi EU prostřednictvím programu financovaného z evropského nástroje sousedství a partnerství v únoru 2014. Prostřednictvím tohoto programu aktivně usiluje o větší začlenění těchto zemí do své práce: Alžírsko, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Egypt, Gruzie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Moldavsko, Palestina**, Tunisko a Ukrajina.

** Toto označení nelze vykládat jako uznání Palestinského státu a nejsou jím dotčeny postoje jednotlivých členských států k této problematice.

Dokumenty