Jogi nyilatkozat
Az EFSA honlapján található információk a következők:
- felelősségkizáró nyilatkozat;
- hivatkozási politika;
- szerzői jogi nyilatkozat;
- nyilatkozat a bizalmas információkról.
Felelősségkizáró nyilatkozat
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) azért tartja fenn ezt a weboldalt, hogy elősegítse a tevékenységeivel és kezdeményezéseivel kapcsolatos információkhoz való nyilvános hozzáférést. Célunk, hogy ezek az információk naprakészek és pontosak legyenek. A tudomásunkra jutott hibákat mielőbb megpróbáljuk kijavítani.
Az EFSA nem vállal felelősséget (beleértve, de nem kizárólagosan az Önt és/vagy bármely más harmadik felet érintő közvetlen vagy következményes veszteséget vagy kárt) az ezen a weboldalon található információkból eredően vagy azokkal kapcsolatban, beleértve az általa közzétett dokumentumokkal kapcsolatos információkat is. Az EFSA nem tehető felelőssé az olyan hibákért, pontatlanságokért vagy következetlenségekért, amelyek a weboldalán elérhető szövegek tekintetében eltérnek a felelős irányítási szervei által hivatalosan elfogadott, kiadott vagy jóváhagyott tudományos és adminisztratív dokumentumoktól. Az elfogadott szöveg és az EFSA weboldalán nyilvánosan elérhető dokumentum közötti eltérés esetén mindig az elfogadott szöveg az irányadó.
Az EFSA weboldalán elérhető információk:
- tükrözik az elfogadás vagy jóváhagyás időpontjában rendelkezésre álló információkat és tudásszintet;
- nem szükségszerűen átfogóak, teljesek, pontosak vagy aktuálisak;
- nem minősülnek szakmai vagy jogi tanácsadásnak (ha konkrét tanácsra van szüksége, minden esetben forduljon megfelelően képzett szakemberhez).
Mindent elkövetünk, hogy minimálisra csökkentsük a technikai hibákból eredő fennakadásokat. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos, a weboldalon szereplő adatok és információk olyan fájlokban vagy formátumokban állnak rendelkezésre, amelyek nem hibamentesek, ezért nem garantálhatjuk a szolgáltatások folytonosságát és a hibamentes működést.
Az EFSA nem vállal felelősséget az oldal vagy az oldalról elérhető külső oldalak használatából eredő ilyen jellegű problémákért.
A jelen felelősségkizárásnak nem célja, hogy az EFSA felelősségét korlátozza a vonatkozó nemzeti jogszabályokban foglalt bármilyen előírás megszegése esetén, ahogy felelősségének kizárása sem olyan ügyekben, amelyekre nézve azt az adott törvény nem zárja ki.
Hivatkozási politika
Az EFSA arra ösztönzi a szervezeteket és az egyéneket, hogy hozzanak létre a weboldalukra mutató hivatkozásokat. A hivatkozás
- nem használható rágalmazó kontextusban;
- nem jeleníthető meg oly módon, hogy azt sugallja, hogy az EFSA bármely kereskedelmi terméket vagy szolgáltatást, tudományos vagy adminisztratív eredményt, illetve azt az információt vagy szöveget támogatja, amellyel összefüggésben közzétették;
- nyomán a másik weboldal felhasználói számára a tartalom forrásának egyértelműnek kell lennie. Az EFSA-t teljes mértékben el kell ismerni a vonatkozó dokumentumok forrásaként vagy szerzőjeként;
- nem jeleníthető meg hirdetések mellett.
Egyes EFSA-oldalak más, külső felek által fenntartott weboldalakra hivatkoznak, amelyek felett az EFSA-nak nincs befolyása, és amelyekért az EFSA nem felelős. A más weboldalra mutató hivatkozásokat nem szabad az EFSA jóváhagyásának tekinteni. Azokra a felhasználókra, akik egy másik weboldalra kattintanak, illetve ilyen oldalt felkeresnek, az új weboldal tekintetében irányadó szabályok vonatkoznak.
Szerzői jogi nyilatkozat
Szerzői jog © a weboldal teljes tartalmára vonatkozóan (eltérő rendelkezés hiányában): Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság – EFSA. Az újrafelhasználás engedélyezett, feltéve, hogy az EFSA-t elismerik az anyag forrásaként.
Az egyes dokumentumok esetében a fent vázolt általános újrafelhasználási elv az ott található egyedi szerzői jogi nyilatkozatokban meghatározott különleges feltételektől függhet. A felhasználók számára ajánlott ezen egyedi szerzői jogi nyilatkozatok megtekintése.
Az EFSA-logó az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság – EFSA – kizárólagos tulajdona, és az ipari tulajdon oltalmára létesült Párizsi Uniós Egyezmény 6b. cikke értelmében lett bejegyezve. Használata az EFSA előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos.
Nyilatkozat a bizalmas információkról
Alapító jogszabályának, az 1381/2019/EK rendelet („átláthatósági rendelet”) 2021. március 27-i végrehajtásával módosított 178/2002/EK rendeletnek („általános élelmiszerjogi rendelet”) megfelelően az EFSA magas szintű átláthatósággal tevékenykedik az élelmiszerjog területén. Ez azt jelenti, hogy a Hatósághoz 2021. március 27-én/után beérkezett valamennyi olyan megbízás és kérelem esetében, amelyekre az átláthatósági rendelet vonatkozik, az EFSA a weboldalán nyilvánosan elérhetővé teszi az általános élelmiszerjogi rendelet vagy az alkalmazandó uniós jogszabály 38. cikkének (1) bekezdésében felsorolt információkat, kivéve, ha az az általános élelmiszerjogi rendelet 39–39e. cikke vagy az alkalmazandó uniós jogszabály értelmében bizalmasnak minősül.
Az általános élelmiszerjogi rendelet 39. cikkének (2) bekezdésével összhangban a kérelmező kérésére bizalmasan kezelhetők azok az információk, amelyek tekintetében a kérelmező bizonyította, hogy a nyilvánosságra hozatal jelentős mértékben sértheti az érdekeit. Bizalmas kezelés iránti kérelmet csak az általános élelmiszerjogi rendelet 39. cikke (2) bekezdésének a)–d) pontjában és 39. cikkének (3) bekezdésében foglalt zárt pozitív listán kifejezetten meghatározott információk tekintetében lehet benyújtani (lásd az EFSA átláthatóságra és bizalmas kezelésre vonatkozó gyakorlati intézkedései („EFSA gyakorlati intézkedései”) dokumentum függelékének felsorolását). A 39. cikk (2) bekezdésének a)–d) pontjában és a 39. cikk (3) bekezdésében foglalt rendelkezések nem sértik a 39. cikk (4) bekezdésének a) pontjában és a 39. cikk (4) bekezdésének b) pontjában foglalt rendelkezéseket, amelyek olyan információk nyilvánosságra hozatalára vonatkoznak, amelyekben sürgős intézkedés szükséges az emberek vagy állatok egészsége, illetve a környezet védelme érdekében, például veszélyhelyzetekben, vagy olyan információk nyilvánosságra hozatalára, amelyek részét képezik a Hatóság által kiadott tudományos eredmények következtetéseinek – beleértve a tudományos szakvéleményeket is – és amelyek az emberi egészségre, az állatok egészségére vagy a környezetre gyakorolt előrelátható hatásokhoz kapcsolódnak.
A 38. cikk (1a) bekezdése értelmében a) tudományos adatok, tanulmányok és egyéb, a kérelmeket alátámasztó információk nyilvánosságra hozatala, beleértve a kérelmezők által szolgáltatott kiegészítő információkat, valamint az Európai Parlament, a Bizottság és a tagállamok kérelmeit alátámasztó egyéb tudományos adatokat és információkat tudományos eredmények vonatkozásában, ideértve a tudományos szakvéleményt is, b) olyan információk, amelyeken a Hatóság tudományos eredményei – beleértve a tudományos szakvéleményeket is – alapulnak, az alábbiak sérelme nélkül:
- a közzétett dokumentumok vagy azok tartalma meghatározott felhasználásának korlátozásait megállapító, a szellemi tulajdonjogokat érintő hatályos szabályok.
- olyan rendelkezések, amelyek védelmet nyújtanak az innovátorok által a vonatkozó engedélyezési kérelmeket alátámasztó információk és adatok megszerzésének érdekében végzett beruházások számára („adatkizárólagossági szabályok”).
A jelen jogi közlemény feltételeinek megfelelően, valamint a vonatkozó jogszabályokban meghatározott egyéb kötelező erejű korlátozások mellett a Hatóság weboldalán elérhető információk, dokumentumok és adatok részben vagy egészben letölthetők és kinyomtathatók, amennyiben a felhasználó tudomásul veszi az alkalmazandó feltételeket, és különösen azt, hogy az EFSA nem vállal felelősséget az információk, dokumentumok vagy adatok bármilyen felhasználásáért.
A Hatósághoz 2021. március 27. előtt beérkezett megbízások és kérelmek tekintetében továbbra is az általános élelmiszerjogi rendelet átláthatósági rendelet előtti változata 38. cikkében és 39. cikkének (1) bekezdésében foglalt átláthatósági és titoktartási rendelkezéseket kell alkalmazni.
Az EFSA weboldalán, az OpenEFSA portálon vagy az EFSA-ra hivatkozó weboldalakon közzétett vagy más módon elérhetővé tett információk, dokumentumok és adatok sokszorosítása, terjesztése vagy további felhasználása szellemi tulajdonhoz fűződő jogszabályok vagy más vonatkozó jogszabály értelmében védelem alá eshet, és felhasználásuk a vonatkozó információk, dokumentumok és adatok jogosultja(i) előzetes engedélye megszerzése nélkül sértheti a megfelelő jogosult(ak) jogait.