Skip to main content

Kompetentās organizācijas dalībvalstīs

Tīklā, kas apvieno dalībvalstu organizācijas, kuras darbojas ar EFSA misiju saistītās jomās, pašlaik ietilpst vairāk nekā 300 universitātes, institūti, valsts, publiskās un citas zinātniskās iestādes.

EFSA veicina šo organizāciju savstarpējo sadarbību, koordinējot kopīgus pasākumus, informācijas apmaiņu un kopīgu zinātnisko projektu izstrādi un īstenošanu. Šāda tīkla izveide veicina zināšanu un paraugprakses apmaiņu attiecīgajās zinātnes jomās.

Dalībvalstu kompetentās organizācijas veic dažādus uzdevumus, lai atvieglotu EFSA darbu: cita starpā tās veic sagatavošanas darbu, kas nepieciešams, lai sniegtu zinātniskus atzinumus, nodrošina zinātnisko un tehnisko atbalstu, vāc datus un apzina potenciālos riskus. Dažus no šiem uzdevumiem ir iespējams atbalstīt finansiāli, piešķirot dotācijas.

Dotācijas var saņemt tikai tās organizācijas, kas ir iekļautas kompetento organizāciju sarakstā (pazīstams arī kā 36. pantā minētais saraksts). Dalībvalstu izraudzīto kompetento organizāciju saraksta izveide ir paredzēta EFSA dibināšanas regulas 36. pantā.

2019. gadā kompetento organizāciju saraksts tika atjaunināts, šim nolūkam izmantojot jaunu procedūru un jaunu instrumentu.

Saraksts tiek pastāvīgi atjaunināts. Sarakstā iekļaujamās organizācijas var izraudzīties ES dalībvalstis, Islande un Norvēģija.

Turpmāk atradīsiet atbildes uz dažiem visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Lai iegūtu plašāku informāciju, lūdzu, sazinieties ar EFSA nacionālo kontaktpunktu vai ar EFSA (cooperation.article36 [at] efsa.europa.eu (cooperation[dot]article36[at]efsa[dot]europa[dot]eu)).

Bieži uzdotie jautājumi

1. Kas ir “kompetentās organizācijas”?

Šis termins pirmo reizi ir lietots EFSA dibināšanas regulas (Regulas Nr. 178/2002) 36. pantā, tāpēc attiecīgās organizācijas dēvē arī par “36. pantā minētajām organizācijām”.

Organizācijas var uzskatīt par kompetentajām organizācijām, ja tās:

  • darbojas ar EFSA misiju saistītās jomās;
  • atbilst vairākiem atbilstības kritērijiem, piemēram, nodrošina neatkarību un pietiekamu zinātnisko kompetenci, un
  • ja tās iekļaušanai kompetento organizāciju sarakstā ir izraudzījusies kāda no dalībvalstīm.

2. Kā dalībvalstis izraugās kompetentās organizācijas?

Dalībvalstis iekļaušanai sarakstā var izraudzīties organizācijas, kas atbilst īstenošanas noteikumos (Regula Nr. 2230/2004) paredzētajiem atbilstības kritērijiem. EFSA nacionālie kontaktpunkti atbalsta savas valsts organizācijas izraudzīšanās procesā. EFSA valde regulāri atjaunina kompetento organizāciju sarakstu, pamatojoties uz dalībvalstu sniegto informāciju.

3. Kā saraksts tiek atjaunināts?

EFSA valde pastāvīgi atjaunina kompetento organizāciju sarakstu. Tas tiek darīts tālab, lai saraksts arvien būtu aktuāls un noderīgs tīklu veidošanai. Šim nolūkam sarakstā tiek iekļautas jaunas dalībvalstu izraudzītas organizācijas, savukārt atsauktās organizācijas no saraksta tiek svītrotas.

EFSA nacionālie kontaktpunkti atbalsta un atvieglo saraksta uzturēšanu valsts līmenī.

4. Kāda loma saraksta atjaunināšanā ir kontaktpunktiem?

Kontaktpunktu uzdevums ir atvieglot un atbalstīt kompetento organizāciju saraksta pārvaldību valsts līmenī.

Konkrētāk, EFSA nacionālie kontaktpunkti sadarbojas ar attiecīgajām organizācijām un citām ieinteresētajām personām savā valstī, lai:

  • aktīvi uzturētu kontaktus ar kompetento organizāciju tīklu;
  • vāktu informāciju par kādu organizāciju, lai valsts līmenī būtu iespējams pārliecināties par tās atbilstību;
  • atvieglotu atbilstības pārbaudi valsts līmenī;
  • atvieglotu organizāciju izraudzīšanās procedūru valsts līmenī;
  • sazinātos ar EFSA, lai pārraudzītu attiecīgās valsts kompetento organizāciju saraksta atjaunināšanu.

5. Kādi termiņi ir jāievēro saistībā ar saraksta atjaunināšanu?

Jaunu organizāciju iekļaušanu sarakstā apstiprina EFSA valde, kas sanāk regulāri, četras reizes gadā. Par jaunām organizācijām vai būtiskām izmaiņām, kas ir skārušas iepriekš izraudzītās organizācijas, attiecīgās valsts pastāvīgajai/diplomātiskajai pārstāvniecībai ES Briselē EFSA ir jāinformē vismaz vienu mēnesi pirms valdes sēdes.

Savu kontaktinformāciju organizācijas var patstāvīgi atjaunināt tiešsaistē.

6. Kā būtu jārīkojas organizācijai, kura vēlas tikt iekļauta sarakstā?

Organizācijai, kura vēlas tikt iekļauta sarakstā, būtu jāsazinās ar savu nacionālo kontaktpunktu, kas izskaidros atbilstošo procedūru.

Kontaktpunktu kontaktinformācija ir pieejama EFSA tīmekļa vietnē šeit.

7. Kā būtu jārīkojas sarakstā iekļautai kompetentajai organizācijai, ja attiecīgajā organizācijā notiek izmaiņas?

Ja sarakstā iekļautajās organizācijās notiek izmaiņas, par tām būtu nekavējoties jāinformē attiecīgais kontaktpunkts. Kontaktpunkts šādos gadījumos noskaidro, par kādām izmaiņām ir runa, un palīdz uzsākt atbilstošās procedūras.