EU-tagállamok illetékes szervezetei
Jelenleg több mint 300 egyetem, intézet, kormányzati, állami és egyéb tudományos testület alkotja az EFSA küldetésébe tartozó területeken aktív tagállami szervezetek hálózatát.
Az EFSA a közös tevékenységek összehangolásával, információcserével, valamint közös tudományos projektek kidolgozásával és végrehajtásával támogatja az említett szervezetek közötti kapcsolatokat. Ez a hálózatépítés tovább növeli a szakértelem és a legjobb gyakorlatok megosztását ezeken a tudományos területeken.
Az illetékes tagállami szervezetek számos feladatot látnak el az EFSA tevékenységének támogatására, ideértve a tudományos szakvélemények, a tudományos és műszaki segítségnyújtás, az adatgyűjtés és a felmerülő kockázatok azonosítása terén végzett előkészítő munkát is. E feladatok egy részére vissza nem térítendő támogatás nyújtható.
Csak az illetékes szervezetek listáján (más néven a 36. cikk szerinti listán) szereplő szervezetek jogosultak támogatásra. A tagállamok által kijelölt illetékes szervezetek listájának összeállítását az EFSA alapító rendeletének 36. cikke írja elő.
2019-ben – új eljárás és eszköz alkalmazásával – az illetékes szervezetek listáját megújították.
A lista folyamatosan frissül. Országok, amelyek jogosultak szervezeteket felvenni a listára: az EU-tagállamok, Izland és Norvégia.
Az alábbiakban a gyakran ismételt kérdésekre adott válaszokat olvashatja. További információért, kérjük, forduljon az EFSA nemzeti kapcsolattartó pontjához vagy az EFSA-hoz (cooperation.article36 [at] efsa.europa.eu (cooperation[dot]article36[at]efsa[dot]europa[dot]eu)).
Gyakran ismételt kérdések
1. Mik az „illetékes szervezetek”?
A kifejezés az EFSA alapító rendeletének (178/2002 rendelet) 36. cikkéből ered, ezért ezek a szervezetek „36. cikk szerinti szervezetek” néven is ismertek.
A szervezetek akkor tekinthetők illetékes szervezetnek, ha:
- aktívak az EFSA küldetésébe tartozó területeken;
- megfelelnek számos jogosultsági kritériumnak, biztosítva például a függetlenséget és a tudományos szakértelmet; valamint
- valamely tagállam kijelölte őket az illetékes szervezetek listájába való felvételre.
2. Hogyan jelöl ki egy szervezetet a tagállam?
Azokat a szervezeteket, amelyek megfelelnek a végrehajtási jogszabályokban (2230/2004 rendelet) meghatározott jogosultsági kritériumoknak, a tagállamok kijelölhetik a listába való felvételre. Az EFSA nemzeti kapcsolattartó pontjai támogatják országaik szervezeteit a kijelölés során. Az EFSA igazgatótanácsa a tagállamoktól kapott információk alapján rendszeresen frissíti az illetékes szervezetek listáját.
3. Hogyan történik a lista frissítése?
Az EFSA igazgatótanácsa folyamatosan frissíti az illetékes szervezetek listáját. A cél a lista naprakészen és a hálózatépítéshez hasznos állapotban tartása a tagállamok által kijelölt új szervezetek felvételével és a visszavont szervezetek eltávolításával.
Az EFSA nemzeti kapcsolattartó pontjai támogatják és elősegítik a lista nemzeti szintű naprakészen tartását.
4. Mi a kapcsolattartó pont szerepe a lista frissítésében?
A kapcsolattartó pontok feladata, hogy elősegítse és támogassa az illetékes szervezetek listájának nemzeti szintű kezelését.
Az EFSA nemzeti kapcsolattartó pontjai különösen országuk szervezeteivel és más szereplőivel tartanak kapcsolatot azzal a céllal, hogy:
- aktív kapcsolatot tartsanak fenn az illetékes szervezetek hálózatával;
- információkat gyűjtsenek egy szervezetről, lehetővé téve a nemzeti szintű megfelelőség-ellenőrzést;
- elősegítsék a nemzeti szintű megfelelőség-ellenőrzést;
- támogassák a nemzeti szintű kijelölési eljárást;
- kapcsolatba lépjenek az EFSA-val, hogy felügyelje az országukra vonatkozó illetékes szervezetek listájának frissítési folyamatát.
5. Milyen időkeret vonatkozik a lista frissítésére?
Az új szervezetek listára való felvételét az EFSA igazgatótanácsa engedélyezi, amely rendszeresen, évente négyszer ülésezik. Az új kijelöléseket vagy a szervezetek jelentős módosításait az ország brüsszeli állandó képviseletének/küldetésének legalább egy hónappal az igazgatótanács ülése előtt el kell küldenie az EFSA-nak.
A szervezetek közvetlenül online frissíthetik elérhetőségeiket.
6. Mit tegyen egy szervezet, ha csatlakozni szeretne a listához?
A listához való csatlakozás iránt érdeklődő szervezetnek fel kell vennie a kapcsolatot a nemzeti kapcsolattartó ponttal, amely elmagyarázza az eljárást.
A kapcsolattartó pontok elérhetőségeit az EFSA honlapján, itt találja.
7. Mit tegyen a listán szereplő illetékes szervezet, ha változás történik a szervezetben?
Ha a listán szereplő szervezetekben változás történik, haladéktalanul értesíteni kell az illetékes kapcsolattartó pontot. A kapcsolattartó pont ellenőrizni fogja a változások típusát, és ennek megfelelően támogatja a vonatkozó eljárások kezdeményezését.