Liikmesriikide pädevad organisatsioonid
EFSA tegevusvaldkonnas tegutsevate liikmesriikide organisatsioonide võrgustikku kuulub praegu üle 300 ülikooli, instituudi, valitsusasutuse, avalik-õigusliku ja muu teadusasutuse.
EFSA edendab nende organisatsioonide vahelisi sidemeid ühistegevuste koordineerimise, teabevahetuse ning ühiste teadusprojektide arendamise ja rakendamise kaudu. Võrgustumine hoogustab veelgi teadmiste ja parimate tavade jagamist nendes teadusvaldkondades.
Liikmesriikide pädevad organisatsioonid täidavad mitmesuguseid ülesandeid, mis toetavad EFSA tegevust, sealhulgas teaduslike arvamuste ettevalmistamine, teaduslik ja tehniline abi, andmete kogumine ning tekkivate riskide tuvastamine. Mõnda neist ülesannetest võidakse toetada rahaliselt toetustena.
Toetusi võivad saada ainult organisatsioonid, mis on kantud pädevate organisatsioonide nimekirja (artikli 36 kohane nimekiri). EFSA asutamismääruse artiklis 36 nõutakse liikmesriikide määratud pädevate organisatsioonide nimekirja koostamist.
2019. aastal uuendati pädevate organisatsioonide nimekirja, kohaldades uut protsessi ja vahendit.
Nimekirja ajakohastatakse pidevalt. Riigid, kellel on õigus nimekirja jaoks organisatsioone määrata, on ELi liikmesriigid, Island ja Norra.
Allpool on vastused mõnele sagedale küsimusele. Lisateabe saamiseks võtke ühendust EFSA riikliku kontaktasutusega või EFSAga (cooperation.article36 [at] efsa.europa.eu (cooperation[dot]article36[at]efsa[dot]europa[dot]eu)).
Korduvad küsimused
1. Kes on pädevad organisatsioonid?
Termin on pärit EFSA asutamismääruse (määrus (EÜ) nr 178/2002) artiklist 36, mistõttu neid organisatsioone nimetatakse ka artikli 36 kohasteks organisatsioonideks.
Organisatsioone võib pidada pädevateks organisatsioonideks, kui nad
- tegutsevad EFSA missiooniga seotud valdkondades;
- vastavad teatud toetuskõlblikkuse kriteeriumidele, tagades näiteks sõltumatuse ja teaduslikud eksperditeadmised, ning
- liikmesriik on nad määranud pädevate organisatsioonide nimekirja kandmiseks.
2. Kuidas liikmesriik määrab organisatsiooni?
Liikmesriigid võivad määrata nimekirja kandmiseks organisatsioonid, kes vastavad rakenduseeskirjades (määrus (EÜ) nr 2230/2004) sätestatud toetuskõlblikkuse kriteeriumidele. EFSA riiklikud kontaktasutused toetavad oma riigi organisatsioone määramisprotsessis. EFSA juhatus ajakohastab liikmesriikidelt saadud teabe põhjal korrapäraselt pädevate organisatsioonide nimekirja.
3. Kuidas nimekirja ajakohastatakse?
EFSA juhatus ajakohastab pidevalt pädevate organisatsioonide nimekirja. Eesmärk on hoida nimekiri ajakohasena ja võrgustike loomiseks kasulikuna, lisades sinna liikmesriikide määratud uusi organisatsioone ja eemaldades nimekirjast organisatsioonid, mis on välja arvatud.
EFSA riiklikud kontaktasutused toetavad ja lihtsustavad nimekirja haldamist riiklikul tasandil.
4. Mis on kontaktasutuse roll nimekirja ajakohastamisel?
Kontaktasutuste ülesanne on lihtsustada ja toetada pädevate organisatsioonide nimekirja haldamist riiklikul tasandil.
Konkreetselt teevad EFSA riiklikud kontaktasutused koostööd oma riigi organisatsioonide ja teiste osalistega, et
- hoida aktiivset kontakti pädevate organisatsioonide võrgustikuga;
- koguda teavet organisatsiooni kohta, et saaks kontrollida nõuetele vastavust riiklikul tasandil;
- lihtsustada nõuetele vastavuse kontrollimist riiklikul tasandil;
- toetada määramismenetlust riiklikul tasandil;
- võtta ühendust EFSAga, et teha oma riigi pädevate organisatsioonide nimekirja ajakohastamise protsessi järelevalvet.
5. Mis on nimekirja ajakohastamise tähtajad?
Uute organisatsioonide kandmise nimekirja kiidab heaks EFSA juhatus, kelle korrapärased koosolekud toimuvad neli korda aastas. Uued määramised või organisatsioonide olulised muudatused tuleb saata EFSA-le riigi alalise esinduse/missiooni poolt Brüsselis vähemalt üks kuu enne juhatuse koosolekut.
Organisatsioonid saavad ajakohastada oma kontaktandmeid otse veebis.
6. Mida peaks organisatsioon tegema, kui ta soovib nimekirjaga liituda?
Nimekirjaga liitumisest huvitatud organisatsioon peab ühendust võtma oma riigi kontaktasutusega, kes selgitab menetlust.
Kontaktasutuste kontaktandmed on EFSA veebilehel siin.
7. Mida peab nimekirja kantud pädev organisatsioon tegema, kui organisatsioonis on muudatusi?
Kui nimekirjas olevas organisatsioonis on muudatusi, tuleb sellest viivitamatult teatada vastavale kontaktasutusele. Kontaktasutus kontrollib muudatuste liiki ja toetab vastavalt asjakohaste menetluste algatamist.